Lori написа:2. В една от две урни има 3 бели и две черни топки, а в другата 2 бели и 3 черни. От първата урна се вадят 3 топки и тези от тях, които са от преобладаващия цвят се прехвърлят във втората урна. а) Намерете вероятността те да са бели б) ако е известно, че от втората урна са извадени 2 бели топки след прехвърлянето, определете вероятността в нея да са прехвърлени 2 черни топки.
Да видим всички вероятностите за изваждането на 3 топки от урна 1:
у1: БББЧЧ
БББ = (3/5)*(2/4)*(1/3) = 0.1
ББЧ + БЧБ + ЧББ = 3*(3/5)*(2/4)*(2/3) = 0.6
ЧЧБ + ЧБЧ + БЧЧ = 3*(2/5)*(1/4)*(3/3) = 0.3
Проверка дали хванахме всички възможности:
0.1 + 0.6 + 0.3 = 1
Ок, всички са тук. И сега:
а) Намерете вероятността те да са бели
Случаите които ни интересуват са:
БББ + ББЧ + БЧБ + ЧББ = 0.1 + 0.6 = 0.7
б) ако е известно, че от втората урна са извадени 2 бели топки след прехвърлянето, определете вероятността в нея да са прехвърлени 2 черни топки.
Тук ще използваме един аз го наричам метод на тежестите. А именно колко по-тежък е нашия случай в сравнение с другите.
Вероятността от у1 да прехвърлим 2 черни топки и след това от у2 (ЧЧЧББЧЧ) да извадим 2 бели топки е (и това е случая С1 която накрая ще ни интересува):
С1: (ЧЧБ + ЧБЧ + БЧЧ) * (2/7)*(1/6) = 0.3*(2/7)*(1/6) = 0.014285714285714284
Но също така ако първо прехвърлим 3 бели и от у2 (ЧЧЧБББББ) след това извадим 2 черни ще имаме:
С2: БББ * (3/8)*(2/7) = 0.1* (3/8)*(2/7) = 0.010714285714285716
Но също така ако първо прехвърлим 2 бели и от у2 (ЧЧЧББББ) след това извадим 2 черни ще имаме:
С3: (ББЧ + БЧБ + ЧББ)* (3/7)*(2/6) = 0.6* (3/7)*(2/6) = 0.0857142857142857
И това са всички възможни случаи и на тях им имаме вероятностите. И сега въпроса е каква е вероятността нашия случай да е най-тежък?
$p = \frac{С1}{С1 +С2 + С3} = \frac{0.014285714285714284}{0.014285714285714284+0.010714285714285716+ 0.0857142857142857} $
$p = 0.12903225806451613$