Гост написа:Намерете концентрацията на никелова сплав получена при претопяване на 330g 27% никелова сплав и 240g 36% микелова сплав
Масата на никела в първата сплав е: [tex]m_{1Ni}=\frac{27}{100}.330=89,1\ g[/tex]
Масата на никела във втората сплав е: [tex]m_{2Ni}=\frac{36}{100}.240=86,4\ g[/tex]
Общата маса на никела в новата сплав е: [tex]m_{1Ni}+m_{1Ni}=89,1+86,4=175,5\ g[/tex]
Масата на новата сплав е: [tex]m_{e}=m_{1}+m_{2}=330+240=570\ g[/tex]
Концентрацията на никел в новата сплав е:[tex]w_{Ni\%} = \frac{175,5}{570}.100=35,1 \%[/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]