Понеже параходът се е придвижил от Русе до Силистра по течението на река Дунав със скорост [tex]24[km/h][/tex] за време [tex]5h[/tex], то разстоянието между двете пристанища е [tex]24\cdot{5}=120[km][/tex].
Колко е престоял параходът в Силистра не е от значение за решението на тази задача, защото салът отплава от Русе в същия момент в който параходът отплава обратно от Силистра.
(а) В такива задачи, ако не е казано друго яче, скоростта на сала е равна на тази на течението на реката. Следователно скоростта на течението на реката е [tex]4[km/h][/tex]. Скоростта на парахода по течението (от Русе към Силистра) била [tex]24[km/h][/tex], следователно скоростта на парахода в спокойна вода е [tex]24-4=20[km/h][/tex], а скоростта на парахода от Силистра към Русе (срещу течението на реката) е [tex]20-4=16[km/h][/tex]. Търсим такова време [tex]t[h][/tex] за което сборът от пътищата, изминати от двете плавателни средства е със [tex]10[km][/tex] по-малък от общото разстояние между двете пристанища: $$ 16\cdot{t} + 4\cdot{t} =120 -10 $$
[tex]20\cdot{t}=110 \Rightarrow t=5\frac{1}{2}[h][/tex]
След пет и половина часа салът и параходът ще са на разстояние [tex]10[km][/tex] един от друг преди да се разминат.
(б) [tex]3600+\frac{10}{100}\cdot{3600}=3600+360=3960[L][/tex] гориво в обратна посока. В двете посоки параходът е изминал [tex]120+120=240[km][/tex] и е изразходил [tex]3600+3960=7560[L][/tex] гориво.
За един километър, разходът на гориво е [tex]\frac{7560}{240}=31,5[L/km][/tex], следователно разходът на гориво за [tex]100[km][/tex] е [tex]100\cdot{31,5}=3150[L][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]