Гост написа:1. Г-н Иванов взел едномесечни заеми от трима приятели в размер на 20000, 25000 и 30000 лв. Лихвеният процент на първия приятел бил по-нисък с 0,2% от този на втория и с 0,5% от лихвения процент на третия. След един месец г-н Иванов върнал заемите и платил лихва от 1025 лв. Намерете каква лихва върнал на всеки приятел.
Нека първият лихвен процент е [tex]x[\%][/tex], тогава вторият е [tex](x+0,2)[\%][/tex], а третият е [tex](x+0,5)[\%][/tex]. Следователно, за лихвата имаме: $$ 20000\cdot{\frac{x}{100}}+25000\cdot{\frac{x+0,2}{100}}+30000\cdot{\frac{x+0,5}{100}}=1025 $$
[tex]200\cdot{x}+250\cdot{(x-0,2)}+300\cdot{(x+0,5)}=1025 \Leftrightarrow 200x+250x+50+300x+150=1025 \Leftrightarrow 750x=825 \Leftrightarrow x=\frac{3\cdot 5\cdot 5\cdot 11}{2\cdot 3\cdot 5\cdot 5 \cdot 5} \\ x=\frac{11}{10}=1,1[\%] \\ \phantom{q} \\ x+0,2=\frac{11}{10}+\frac{1}{5}=\frac{11+2}{10}=\frac{13}{10}=1,3[\%] \\ \phantom{q} \\ x+0,5=\frac{11}{10}+\frac{1}{2}=\frac{11+5}{10}=\frac{8}{5}=1,6[\%][/tex]
Лихвите са:$$ L_{1}=\frac{1,1}{100}\cdot{20000}=220[лв] \\ \phantom{q} \\ L_{2}=\frac{1,3}{100}\cdot{25000}=325[лв] \\ \phantom{q} \\ L_{3}=\frac{1,6}{100}\cdot{30000}=480[лв] $$
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]