В началото на наклонената равнина началната скорост е 10 m/s, тай като движението е равнозакъснително и крайната скорост е 0 m/s съставяме следния израз:
v=gt => t = v/g = 10/10 =1 s
Времето, за което скоростта на тялото ще стане 0 m/s е 1 s. Така намираме за това време колко път ще измина тялото:
s = vt - gt^2/2 = 10 - 5 = 5 m
Разглеждаме наклонената равнина като правоъгълен триъгълник с ъгъл, сключен при хипотенузата 30°. Третият ъгъл в триъгълника намираме така:
γ = 180° - (α+β) = 180° - (30°+90°) = 60°
За правоъгълен триъгълник с ъгли при хипотенузата 30 и 60 градуса е характерно свойството, че най-малката страна можем да намерим като разделим хипотенузата на 2. В случай хипотенуза ни се явява s, а най-малката страна ни е h max (максималната височина, която достига тялото):
h max = s/2 = 5/2 = 2,5 m
П.С.: Не съм сигурна, че е така. Просто предположение ^^. Ще се радвам да провериш отговора и да ми кажеш.