Здравейте! Много ще Ви бъда благодарна ако успеете да ми помогнете с две задачи от урока за "Изотермени процеси".
Едната е:
Зад 1. В бутилка с обем 10l се намира сгъстен въздух с налягане 10 000kPa. Какъв обем ще заеме този въздух при налягане 100kPa, ако температурата му не се променя?
Моето решение е това:
[tex]\frac{p_1}{ p_2} = \frac{V_2}{ V_1} =>
\frac{10 000}{100 } = \frac{V_2}{10 } => 100 = \frac{V_2}{10 } => V_2 = 1000l[/tex]
Отговор: 1m³, а аз получавам 1000?
Следващата задача, за която нямам идеи е:
Зад. 2. Обемът на газ се намалява изотермно от [tex]V_{1} = 8l[/tex] до [tex]V_{2} = 6l[/tex], като налягането се повишава с [tex]\Delta[/tex] p = 40kPa. Какво е било първоначалното налягане [tex]p_{1}[/tex] на газа?
Отговор: [tex]p_{1} = \frac{V_{2}}{V_{1} - V_{2} } \Delta p = 120 kPa[/tex]
ПП: Задачите са за 8 клас.

Меню