Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

Спешно, задача по физика

Спешно, задача по физика

Мнениеот adriana » 16 Фев 2014, 19:28

Ето задачата:
Светлинен лъч пада под ъгъл 50[tex]^\circ[/tex] на плоско - паралелна пластина и излиза от нея паралелно на първия лъч. Показателя на пречупване е n=1,54. Каква е дебелината на пластината, ако разстоянието между лъчите е 1,34см.
adriana
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Фев 2014, 19:21
Рейтинг: 0

Re: Спешно, задача по физика

Мнениеот Malthael » 23 Фев 2014, 13:36

Ако правилно съм разбрал задчата, това трябва да е решението:

[tex]\frac{sin(\theta_{1})}{sin(\theta_{2}) }=\frac{n_{1}}{n_{2} }=n \Rightarrow sin(\theta_{2})=\frac{sin(\theta_{1})}{n}=\frac{sin(50)}{ 1,54}\approx 0,49743 \rightarrow arcsin(0,49743)\approx 30^\circ[/tex]
И така получаваме правоъгълен триъгълник с хипотенуза [tex]c=1,34[/tex] и ъгъл [tex]30^\circ[/tex] срещу катета [tex]b[/tex] oт където веднага следва , че [tex]2b=c\rightarrow b=0,67[/tex] И за дебелината на пластинката получаваме [tex]a=\sqrt{c^{2}-b^{2}}=\sqrt{1,34^{2}-0.67^{2}}=1,16[/tex]
Прикачени файлове
sneil.png
sneil.png (5.98 KiB) Прегледано 415 пъти
Malthael
Нов
 
Мнения: 49
Регистриран на: 16 Дек 2013, 16:53
Рейтинг: 28

Re: Спешно, задача по физика

Мнениеот Malthael » 23 Фев 2014, 19:06

Извинявам се, но пак не съм догледал и съм написал глупости... [tex]b=1,34[/tex] , а хипотенузата [tex]c=2,68[/tex] oт където вече [tex]a=\sqrt{2,68^{2}-1,34^{2}}=2,32[/tex] Tриъгълнците които се образуват се еднакви.
Malthael
Нов
 
Мнения: 49
Регистриран на: 16 Дек 2013, 16:53
Рейтинг: 28


Назад към Физика



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]

Форум за математика(архив)