Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

Енергия

Енергия

Мнениеот simona_ovcharova » 12 Яну 2020, 15:37

Тяло с маса $4$ $kg$ започва да се движи под действие на сила $20$ $N$. Колко джаула е кинетичната енергия на тялото $2$ $s$ след началото на движението?
Screenshot_6.png
Screenshot_6.png (5.12 KiB) Прегледано 439 пъти

Не мога да съобразя какво е движението на тялото: равноускорително или равномерно. Нямаме никаква информация за силата на триене, а пък ако тя е равна на движещата сила $F=20$ $N$, т.е. $f=F=20$ $N$, движението е равномерно. Тази сила, която са дали, равнодействащата ли е? Благодаря предварително.
simona_ovcharova
Нов
 
Мнения: 92
Регистриран на: 29 Дек 2018, 18:39
Рейтинг: 33

Re: Енергия

Мнениеот Евва » 12 Яну 2020, 19:19

1. Мисля ,че [tex]F_{триене }[/tex] се пренебрегва т.е.[tex]F_{тр. }[/tex]=0

2.Ако [tex]F_{тр. }[/tex]=F (движеща) , то движение няма да има ;) ,защото

[tex]F_{тр. }[/tex]+[tex]F_{движеща }[/tex]=[tex]F_{резултатна }[/tex]
-20+20=0

3.Движението не е равномерно !

4.Получавам 200 J ,но не съм много сигурна .
Евва
Математик
 
Мнения: 1589
Регистриран на: 02 Дек 2018, 10:38
Местоположение: Шумен
Рейтинг: 1513

Re: Енергия

Мнениеот Гост » 12 Яну 2020, 23:21

щом действа сила, от втория закон на Нютон следва, че ще има ускорение...
Гост
 

Re: Енергия

Мнениеот Евва » 13 Яну 2020, 12:57

Поправка на 2. точка
Действат още две сили - сила на тежестта , сила на реакцията на опората .
Техния сбор в случая е нула [tex]\Rightarrow[/tex] не влияят на резултатната сила .
Евва
Математик
 
Мнения: 1589
Регистриран на: 02 Дек 2018, 10:38
Местоположение: Шумен
Рейтинг: 1513

Re: Енергия

Мнениеот Sup3rlum » 13 Фев 2020, 21:32

Тук в действие са два принципа (ако сметнем, че няма триене):

Първи вариант:

Имаме приложена механична сила, следователно имаме равноускорително решение, по втория закон на Нютон: $F=ma \Rightarrow a = 5 ms^{-2}$
При равноускорително движение, започвайки от покой $\Rightarrow d= \frac{at^2}{2}=\frac{5.2^2}{2}=10 m$

$E=F.d$ Енергията използвана за работа върху тялото = Силата използвана х Разстоянието изминато.

Тъй като няма триене, 100% от енергията вложена се превръща в К.Е. $\Rightarrow KE=Fd=20*10=200 J$

Втори вариант

Крайната скорост $v=u+at \Rightarrow v=5.2=10 ms^{-1}$

$KE = \frac{mv^2}{2}=\frac{4.10^2}{2}=200 J$
Последна промяна Sup3rlum на 13 Фев 2020, 22:10, променена общо 1 път
Sup3rlum
Фен на форума
 
Мнения: 247
Регистриран на: 19 Фев 2019, 02:08
Рейтинг: 347

Re: Енергия

Мнениеот Меди » 13 Фев 2020, 21:58

Да! Силата, която е дадена в условието, е резултантната. Много подобни задачи се срещат:

Неподвижно тяло с маса $m$ започва да се движи под действие на резултантна сила $F$. Пресметнете кинетичната енергия на тялото $t$ секунди след началото на движението.

Можеш да се опиташ да изведеш формулата: $E_к=\dfrac{F^2t^2}{2m}$. В тази задача отговорът според мен е $200$ $J$.
"Студент – това е все още нищо, от което може да излезе всичко." – Шандор Петьофи
Меди
Фен на форума
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Яну 2020, 20:18
Рейтинг: 244


Назад към Физика



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]

Форум за математика(архив)