Гост написа:По хоризонтални релси със скорост с големина v=19,8 km/h се движи платформа с маса m=200kg. Вертикално върху платформа пада камък с маса m=50kg и продължава да се движи с нея. След известно време в платформата се отваря люк и камъка пада от нея. С каква по големина скорост "v" продължава да се движи платформа след като камъкът се отделя от нея? Триенетомежду платформата и релсите да се пренебрегне. Съпротивлението на въздуха да се пренебрегне.
Законa за запазване на импулса мисля казва, че сбора от импулсите една затворена система е константа.
Сега тук не казано нищо за скоростта и посоката на камъка преди да падне на платформата. Ние ще предположим, че скоростта на камъка е била 0 km/h. Кoгато е на плаtформата камъка се движи с новата скорост на платформата. Освен това накрая в момента на отделянето на камъка, платформата продължава да се движи със същата скоростт.
Тогава преди:
Импулс = 50*0 + 200*19.8
След:
Импулс = 50*v + 200*v
$50*0 + 200*19.8 = 50*v + 200*v$
$3960 = v250$
$v = 15.84$ km/h