Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

Моля за помощ - физика 9 клас

Моля за помощ - физика 9 клас

Мнениеот Гост » 20 Яну 2023, 09:57

Моля за спешна помощ за следните задачи по физика за 9 клас

1. Парче сребро с маса 5 кг при температура на топене 960[tex]^\circ[/tex] С приема количество топлина 435 kJ, за да се стопи. Каква е специфхичната топлина на среброто?

2. Идеален газ получава 500J количество топлина и едновременно с това се разширява и извършва 500J работа. С колко се изменя вътрешната енергия?

3. Течният хелий има много ниска температура на кипене (4,2 К) и много малка специфична топлина на изпарения i=2,1.104 J/kg (малкото 4 е степен). Каква е масата на хелия, който ще изпари за една минута нагревател с мощност Р=210W, потопен в течен хелий?
Гост
 

Re: Моля за помощ - физика 9 клас

Мнениеот ammornil » 20 Яну 2023, 17:47

Според мен ...

1. Парче сребро с маса 5 кг при температура на топене 960[tex]^\circ[/tex] С приема количество топлина 435 kJ, за да се стопи. Каква е специфхичната топлина на среброто?
Ако допуснем, че се загрява от стайна температура [tex]25^{\circ}C[/tex] то [tex]\Delta T= 960-25=935^{\circ}C[/tex]
[tex]\Delta1^{\circ}C=\Delta1^{\circ}K \Rightarrow \Delta T=935^{\circ}K[/tex]

[tex]c = \frac{\Delta Q}{m.\Delta T}=\frac{435.10^{3}}{5.10^{3}.935}= \hspace{1em} \frac{87}{935} \left[ \frac{J}{g.K} \right] =\hspace{1em} \frac{87}{935}.10^{-3} \left[ \frac{J}{kg.K} \right][/tex]


Ако се загрява от [tex]0^{\circ}C \Rightarrow \Delta T = 960^{\circ}K \Rightarrow c=\frac{435.10^{3}}{5.10^{3}.960} = \hspace{1em} \frac{29}{320} \left[ \frac{J}{g.K} \right] = \hspace{1em} \frac{29}{320}.10^{-3} \left[ \frac{J}{kg.K} \right][/tex]

2. Идеален газ получава 500J количество топлина и едновременно с това се разширява и извършва 500J работа. С колко се изменя вътрешната енергия?
[tex]\Delta E= \Delta Q - A= 500-500= 0 J[/tex]

3. Течният хелий има много ниска температура на кипене (4,2 К) и много малка специфична топлина на изпарения i=2,1.104 J/kg (малкото 4 е степен). Каква е масата на хелия, който ще изпари за една минута нагревател с мощност Р=210W, потопен в течен хелий?

Подобно на първата, и тази задача е нодоизяснена. От значение ще са къде в обема на течния хелий се намира източника на топлина, каква е активната повърхност на контакт, какво е налягането в системата.
Темепратурата на течен [tex]He[/tex] е [tex]4,15^{\circ}K (P=1013[hPa])[/tex], количеството което ще се изпари ще реализира изменение в температурата си от [tex]\Delta T = 4,2-4,15=0,05^{\circ}K[/tex]
За [tex]\Delta t = 1 [min] = 60[s][/tex] източникът на топлина ще отдаде енергия [tex]W=P.\Delta t=210.60=12600 \hspace{1em} [J][/tex]
[tex]i=\frac{\Delta Q}{m} \Rightarrow m=\frac{\Delta Q}{i}, \hspace{2em} \Delta Q = W \Rightarrow m= \frac{W}{i}=\frac{126.10^{2}}{21.10^{3}}=6.10^{-1} \hspace{1em} [kg] = 600 \hspace{1em} [g][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722

Re: ЗАДАЧА ПО ФИЗИКА СПЕШНО!!!

Мнениеот Гост » 17 Окт 2023, 20:48

Автомобил се движи по магистралата с определена скорост , но предстои участък в ремонт. Намалява скоростта си докато премине през участъка и след това достига до първоначалната си скорост. Пресметнете изминалият път на автомобила до достигане на първоначалната си скорост.
Първи участък- равнозакъснително движение
Втори участък- равно движение
Трети участък -равноускорително движение

Казаха че трябва да се раздели задачата на 3 части и да се обядни.
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
Прикачени файлове
IMG_6886.jpeg
IMG_6886.jpeg (1.41 MiB) Прегледано 940 пъти
Гост
 

Re: Моля за помощ - физика 9 клас

Мнениеот ammornil » 17 Окт 2023, 21:18

[tex]a=\frac{v_{1}-v_{0}}{\Delta{t}} \\ s = \frac{1}{2}at^{2} + v_{0}t[/tex]

$$ \begin{matrix} \text{етап} & v_{0}[m/s] & v_{1}[m/s] & \Delta{t}[s] & a[m/s^{2}] & s[m] \\ \text{1} & 30 & 15 & 30-0=30 & \frac{15-30}{30}=-\frac{1}{2} & \frac{1}{2}\cdot \left(-\frac{1}{2} \right)\cdot 30^{2} +30\cdot 30=900 - 225=675 \\ \\ 2 & 15 & 15 & 60-30=30 & \frac{15-15}{30}=0 & \frac{1}{2}\cdot 0\cdot 30^{2} +15\cdot 30=0+450=450 \\ \\ 3 & 15 & 30 & 120-60=60 & \frac{30-15}{60}=\frac{1}{4} & \frac{1}{2}\cdot \frac{1}{4}\cdot 60^{2} +15\cdot 60 =450 +900=1350 \end{matrix} $$

$$ s=s_1+s_2+s_3=675+450+1350= 2475[m]$$
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722

Re: Моля за помощ - физика 9 клас

Мнениеот Гост » 17 Окт 2023, 22:01

Може ли малко по подробно , защото формулата с която намираме пътя не ми е ясно? Благодаря предварително!
Гост
 

Re: Моля за помощ - физика 9 клас

Мнениеот ammornil » 17 Окт 2023, 22:40

Гост написа:Може ли малко по подробно , защото формулата с която намираме пътя не ми е ясно? Благодаря предварително!


Общите закони за скоростта и пътя при праволинейно равнопроменливо движение имат вида: [tex]\begin{array}{|l} a=const \\ v=v_{0}+a\cdot{t} \\ s=s_{0}+v_{0}\cdot{t}+\frac{1}{2}\cdot{a}\cdot{t^{2}} \end{array}[/tex]
Ако тяло се движи с еднакво ускорение от момента [tex]t_{0}[/tex] до момента [tex]t_{1}[/tex], като за това време променя скоростта си от [tex]v_{0}[/tex] до [tex]v_{1}[/tex], ускорението може да се намери чрез формулата [tex]a=\frac{v_{1}-v_{0}}{t_{1}-t_{0}}[/tex].
Виждаме, че ако двете скорости са равни, ускорението е нула, тоест тяло с движи равномерно; ако скоростта в крайния момент е по-висока от скоростта в началния, движението е равноускорително; а ако скоростта в крайния момент е по-ниска от тази в началния, движението е равнозакъснително.

Прието е тези разлики да се означават с гръцката буква Делта ([tex]\Delta[/tex]), което се разбира като "изменението на". Така [tex]\Delta{v}[/tex] се чете "изменението на скоростта", а [tex]\Delta{t}[/tex] се чете "изменението на времето".

Когато движението е равнозакънително [tex]\begin{array}{|l} a<0 \\ v=v_{0}-a\cdot{t} \\ s=s_{0}+v_{0}\cdot{t}-\frac{1}{2}\cdot{a}\cdot{t^{2}} \end{array}[/tex]

Когато движението е равномерно [tex]\begin{array}{|l} a=0 \\ v=v_{0} \\ s=s_{0}+v_{0}\cdot{t} \end{array}[/tex]

Когато движението е равноускорително [tex]\begin{array}{|l} a>0 \\ v=v_{0}+a\cdot{t} \\ s=s_{0}+v_{0}\cdot{t}+\frac{1}{2}\cdot{a}\cdot{t^{2}} \end{array}[/tex]

В дадената задача, от графиката можем да отчетем скоростите в началото и в края на всеки участък, както и интервала от време за който обектът се движи в този участък. Пътят [tex]s_{0}[/tex] е равен на нула, защото приемаме че всеки участък е отделен случай.

Таблицата показва отчетените данни за скорост в началото ([tex]v_{0}[/tex]) и в края на участъка ([tex]v_{1}[/tex]), и времето за движение ([tex]\Delta{t}[/tex]). Чрез тях изчисляваме ускорението ([tex]a[/tex]), и оттам намираме пътя изминат в този участък ([tex]s[/tex]). На края сумираме изминатите пътища в трите участъка и получаваме общия изминат път.
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722


Назад към Физика



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]

Форум за математика(архив)
cron