Гост написа:На тяло с маса 2 kg действа постоянна сила равна на 5 N, с посока противоположна на
посоката на движение на тялото. Началната скорост на тялото е 10 m/s. Определете:
А) големината на ускорението;
Б) вида на движението на тялото;
В) законите за движение на тялото.
(а) [tex]F=m.a, F=-5[N], m=2[kg][/tex], знакът минус указва, че силата е в посока обратна на условно избраната полижителна посока на движението.
$$ a=\frac{F}{m}=-\frac{5}{2}\>[m/s^{2}], \hspace{2em} |a|=\frac{5}{2}\>[m/s^{2}] $$
(б) [tex]a<0 \Rightarrow[/tex] равно-закъснително
(в) [tex]v_{0}=10[m/s], a=-\frac{5}{2}\>[m/s^{2}][/tex] $$ v(t)= v_{0}-|a|\cdot \Delta{t}$$ $$ s(t)= v_{0}\cdot \Delta{t} -\frac{1}{2}\cdot |a|\cdot \Delta{t}^{2} $$
[tex], \text{ където} \Delta{t} \text{ е времето изминало от началния момент, в който е измерена } v_{0} \rightarrow \Delta{t} = t - t_{0}[/tex]
Модулът е, защото видът на движението (в случая закъснително) вече е отчетен в знака минус пред ускорението.
$$ v(t)= 10-\frac{5}{2}\cdot \Delta{t}$$ $$ s(t)= 10\cdot \Delta{t} -\frac{5}{4}\cdot \Delta{t}^{2} $$
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]