Гост написа:Скиор с маса 60 kg при спускане от склон има в края на склона скорост 10 m/s. След това
спира по хоризонтален път за 40 s. Определете силата на триене
Приемаме, че посоката на вектора на силата на триене съвпада с условно избраната положителна посока на разглеждането. Ако не направим това, във формулата за силата на триене ще трябва да сложим знак минус пред едночлена от дясната страна на равенството.
Всички мерни единици са в основна форма от система SI и са готови за прилагане на законите за движение.
Понеже скиорът спира, скоростта в края на разглеждането е равна на нула.
[tex]v_{0}=10\>[m/s], \Delta{t}=40\>[s], \hspace{2em} v=v_{0}-a\cdot \Delta{t} =0 \Rightarrow a\cdot \Delta{t}=v_{0} \Rightarrow a=\frac{v_{0}}{\Delta{t}}[/tex]
$$ F_{тр}=m\cdot a=m\cdot \frac{v_{0}}{\Delta{t}} \>[N] $$
[tex]F_{тр}=60\cdot \frac{10}{40}=15\>[N[[/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]