Гост написа:За повишаване на температурата на тяло с маса 1,5 kg с 20 °C е необходимо количество топлина 2000J. Колко е специфичният топлинен капацитет на веществото, от което е изградено тялото?
[tex]\\ \text{Дадено: } \quad m=1,5[kg];\quad \Delta{T}=20^{\circ} [C];\quad \Delta{E}=Q=2000[J]; \\ \text{Търсим: } c=? \left[\frac{J}{kg\cdot{}K}\right]\\ \text{Решение: }\\ \quad 1^{\circ} [C]=1^{\circ} [K] \quad \Rightarrow \quad \Delta{T}=20^{\circ} [C]=20^{\circ} [K] \\ Q=c\cdot{}m\cdot{}\Delta{T} \quad \Rightarrow \quad c=\frac{Q}{m\cdot{}\Delta{T}}=\cdots[/tex]
[tex]c=66\frac{2}{3}\left[\frac{J}{kg\cdot{}K}\right][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]