от ammornil » 03 Мар 2012, 15:18
Електрично поле е получено от наслагването на външно еднородно поле и полето на заредена пластина, което също може да се разгледа като еднородно. Интензитетът на електричното поле под пластината е Е1=50 kV/m, а над пластината Е2=20kV/m. Намерете интензитета на полето, създадено от пластината. Оценете заряда на пластината, ако външното поле й действа със сила 0,7N.
На фигурата е показан случай (1) в който в хомогенното електрическо поле на източник с положителен заряд е внесена пластина с положителен електричен заряд. От чертежа се вижда, че източника на външното поле лежи някъде над пластината.
Освен това, може да се разгледат още три случая.
(2) поле от положителен заряд, с източник под пластината и пластина с отрицателен заряд;
(3)поле от отрицателен заряд, с източник под пластината и пластина с положителен заряд;
(4) поле от отрицателен заряд с източник над пластината и пластина с отрицателен заряд.
Така се вземат в предвид посоката на силовите линии, както и взаимното положение на посоките на полетата, за да се спази условието полето под пластината да е с по-висок интензитет от полето над пластината.
Нека [tex]E_{0}[/tex] е интензитетът на външното поле, а [tex]E_{\pi}[/tex] е интензитетът на полето създадено от пластината.В показания случай:
[tex]\begin{array}{|l}E_{0}-E_{\pi}=20 \\ E_{0}+E_{\pi}=50\end{array}[/tex] [tex]\Rightarrow \begin{array}{|l}E_{0}=E_{\pi}+20 \\ E_{\pi}+20+E_{\pi}=50\end{array}[/tex] [tex]\Rightarrow \begin{array}{|l}E_{0}=E_{\pi}+20 \\ E_{\pi}=15\end{array}[/tex] [tex]\Rightarrow \begin{array}{|l}E_{0}=35 \\ E_{\pi}=15\end{array}[/tex] [tex], kV/m \\ kV/m[/tex]
Големината на равнодействащата сила е: [tex]F=q.E[/tex] [tex]\Rightarrow q=\frac{F}{2.E_{\pi}}=\frac{7.10^{^{-1}}}{2.15.10^{^{3}}}\approx 0,2333(3).10^{^{-4}}=23,3333 \hspace{12 mm} \mu C[/tex]
В показания случай силата има характер на отблъсване между зарядите, тоест има посоката на интензитета на външното поле.
- Прикачени файлове
-

- Graphic1d.jpg (12.38 KiB) Прегледано 977 пъти