от mail_dinko » 14 Мар 2021, 22:20
2. От разтвор на к. HNO3 (68%, ρ=1,412 g/cm3) са взети 400 cm3 и са разредени с вода до 2,5 литра. Изчислете нормалната концентрация на получения разтвор?
Имаме 400 мл разтвор с посочена плътност, така намираме масата на разтвора
[tex]m = \rho . V = 1,412 g/ml . 400 ml = 564,8 g[/tex]
Аналогично на предишната задача намираме масата на разтвореното в-во:
[tex]m (H_2 SO_4)= 0,68. 564,8 =384,064 g[/tex]
Аналогично на 1. задача намираме колич. в-во
[tex]n = m/M = 384,064/98 = 3,919 mol[/tex]
Моларната концентрация е [tex]c = n/V = 3,9 mol / 2,5 l = 1,57 mol/ l[/tex]
Тъй като сярната киселина е двупротонна киселина, N = 2 c = 2.1,57=3,14 N
Пишете на КИРИЛИЦА! Не е толкова трудно! По-удобно е за всички! Дайте палец нагоре, ако сте доволни от отг.