Гост написа:Изчислете масата на натриевия хлорид, който се съдържа в една ампула от 50 mL физиологичен разтвор. Става дума за концентрация на NaCl 0.9%.
[tex]\rho _{_{NaCl}}=2.17 g/cm^{3}[/tex]
[tex]V_{_{NaCl}}=\frac{90}{100}.50.10^{-3}=45.10^{-3} l[/tex]
[tex]1l = 1 dm^{3} \Leftrightarrow 1l = (10cm)^{3} = 10^{3} cm^3[/tex]
[tex]V_{_{NaCl}}=45.10^{-3} .10^{3} = 45 cm^{3}[/tex]
[tex]m_{_{NaCl}}=V_{_{NaCl}}.\rho_{_{NaCl}}=45.2,17=97.65 g[/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]