Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

задача по химия 9 клас

задача по химия 9 клас

Мнениеот Гост » 04 Ное 2021, 16:44

-Колко мола силиций има в чип от микроелектрониката с маса 5,6g ?
-колко мола водородни атоми се съдържат в 5mol молекули вода?
- колко мола натриев хлорид се съдържат в 2 литра разтвор с молна концентрация 0,5mol/L ?
Гост
 

Re: задача по химия 9 клас

Мнениеот ammornil » 04 Ное 2021, 17:02

Гост написа:-Колко мола силиций има в чип от микроелектрониката с маса 5,6g ?
-колко мола водородни атоми се съдържат в 5mol молекули вода?
- колко мола натриев хлорид се съдържат в 2 литра разтвор с молна концентрация 0,5mol/L ?

(1)
[tex]m_{_{Si}}=5,6 [g][/tex]
[tex]M_{_{Si}}=28,0855 \approx 28 [g/mol][/tex]
[tex]n=\frac{m}{M}\approx\frac{5,6}{28}=0,2 [mol][/tex]

(2)
[tex]n(H_{2}O)=5[mol][/tex]
[tex]H_{2}O \rightarrow 2H + O \Rightarrow \frac{n(H)}{n(H_{2}O)}=\frac{2}{1} \Rightarrow n(H)=2.n(H_{2}O)=2.5=10[mol][/tex]

(3)
[tex]c_{_{NaCl}}=0,5 [mol/L][/tex]
[tex]V_{_{p-pNaCl}} = 2[L][/tex]
[tex]n_{_{NaCl}}= V_{_{p-pNaCl}} .c_{_{NaCl}}=2.0,5=1 [mol][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722

Re: задача по химия 9 клас

Мнениеот Гост » 07 Ное 2023, 17:51

Изчислете и сравнете обема, който заемат при 0°C и 101,3 кРа налягане 2 mol молекули Bogopog, 2 mol молекули азот, 64 д кислород, 88 д въглероден guokcug.
Гост
 

Re: задача по химия 9 клас

Мнениеот ammornil » 07 Ное 2023, 19:05

Гост написа:Изчислете и сравнете обема, който заемат при 0°C и 101,3 кРа налягане 2 mol молекули Bogopog, 2 mol молекули азот, 64 д кислород, 88 д въглероден guokcug.

струва ми се, че това е задача по Физика, не знам защо сте задали в раздел Химия, но може би в наши дни се учи по химия...

[tex]V=\frac{n\cdot{R}\cdot{T}}{P}, \hspace{1em} \begin{cases} V [m^{3}] - \text{ заеман обем } \\ n [mol] - \text{ количество вещество } \\ R \approx 8,314 [\frac{J}{K\cdot mol}] - \text{ универсална газова константа } \\ T=273,15 [K] - \text{ температура на газа } \\ P =101,3\cdot 10^{3} [Pa] - \text{ налягане }\end{cases}[/tex]

[tex]n_{H_{2}}=2[mol] \\ n_{N_{2}}=2[mol] \\ n_{O_{2}}=\frac{m_{O_{2}}}{M_{O_{2}}}=\frac{64}{2\cdot{16}}=2[mol] \\ n_{CO_{2}}=\frac{m_{CO_{2}}}{M_{CO_{2}}}=\frac{88}{12+2\cdot{16}}=2[mol][/tex]

Заместваме за всеки газ и намираме обема...

Скрит текст: покажи
[tex]R = 8,31446261815324[\frac{J}{K\cdot mol}][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722


Назад към Химия



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]

Форум за математика(архив)
cron