Здравейте! Имам затруднения с една задача по химия. Решавам я, но не получава.
Изчислете молната концентрация на 500 [tex]cm^{3 }[/tex] глюкозен разтвор с масова част 5%. Плътността на разтвора приемете за 1 g/[tex]cm^{3 }[/tex].
ammornil написа:[tex]M(C_{6}H_{12}O_{6})\approx 180 \frac{g}{mol}[/tex]
[tex]V(разтвор)=500cm^{3}[/tex]
[tex]w\%(C_{6}H_{12}O_{6})=5\%[/tex]
[tex]\rho (разтвор)=1 \frac{g}{cm^{3}}[/tex]
[tex]m(разтвор) =V(разтвор).\rho (разтвор)=500.1=500g[/tex]
[tex]w\%(C_{6}H_{12}O_{6})=\frac{m(C_{6}H_{12}O_{6})}{m(разтвор)} \Rightarrow m(C_{6}H_{12}O_{6})=w\%(C_{6}H_{12}O_{6}).m(разтвор)=\frac{5}{100}.500=25g[/tex]
[tex]n(C_{6}H_{12}O_{6})=\frac{m(C_{6}H_{12}O_{6})}{M(C_{6}H_{12}O_{6})}=\frac{25}{180}=\frac{5}{36} mol[/tex]
[tex]V(разтвор)=500cm^{3}=\frac{500}{1000}=0,5 dm^{3}= 0,5 L[/tex]
[tex]C_{_{M}}(C_{6}H_{12}O_{6})=\frac{n(C_{6}H_{12}O_{6})}{V(разтвор)}=\frac{5}{36.0,5}=\frac{5}{18} \frac{mol}{L}[/tex]
Регистрирани потребители: Google [Bot]