Гост написа:Как ще приготвим от разтвор с маса един килограм и масова част на разтвореното вещество 10%, разтвор с масова част 4%?
За да намалим масовата част на разтвореното вещество, трябва да увеличим масата на разтворителя. Да приемем, че това е воден разтвор на въпросното вещество. Ще добавим допълнително количество вода [tex](x\ [kg])[/tex], но трябва да изчислим колко, за да постигнем новата необходима масова част. Имайте предвид, че масата на разтвора се увеличава с масата на добавената вода, но масата на разтвореното вещество не се променя.
[tex]w_{1}=\frac{m_{1\text{разтворено вещество}}}{m_{1\text{разтвор}}}=\frac{10}{100} \Rightarrow m_{1\text{разтворено вещество}} = \frac{1}{10}m_{1\text{разтвор}}[/tex]
[tex]w_{2}=\frac{m_{1\text{разтворено вещество}}}{m_{1\text{разтвор}}+x}=\frac{4}{100} \Rightarrow 50m_{1\text{разтворено вещество}} = 2(m_{1\text{разтвор}}+x) \Rightarrow 50.\frac{1}{10}m_{1\text{разтвор}}= 2(m_{1\text{разтвор}}+x)[/tex]
[tex]5m_{1\text{разтвор}}=2m_{1\text{разтвор}}+2x \Rightarrow 5m_{1\text{разтвор}}-2m_{1\text{разтвор}}= 2x \Rightarrow x = \frac{3}{2}.m_{1\text{разтвор}}[/tex]
Трябва да добавим вода с маса равна на 3/2 масата на първоначалния разтвор (в този случай 1,5kg).
---
[tex]w_{1}=\frac{m_{1\text{разтворено вещество}}}{m_{1\text{разтвор}}}=\frac{10}{100} \Rightarrow m_{1\text{разтворено вещество}} = \frac{1}{10}m_{1\text{разтвор}}=\frac{1}{10}.1[kg]=\frac{1}{10}[kg][/tex]
[tex]w_{2}=\frac{m_{1\text{разтворено вещество}}}{m_{1\text{разтвор}}+x}=\frac{4}{100} \Rightarrow \frac{\frac{1}{10}}{1+x}=\frac{2}{50} \Rightarrow 50.\frac{1}{10} = 2(1+x) \Rightarrow 5=2+2x \Rightarrow x=\frac{3}{2}[/tex]
[tex][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]