Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

задачи за масова част

задачи за масова част

Мнениеот Гост » 26 Дек 2022, 14:02

Задача 1: Необходимо е да се получи разтвор на Na2SO4 с масов процент 10% в количество 1800 д. Какво количество Na2SO4 трябва да се разтвори и в колко вода? Отг.: m(Na2SO4) 180 g и m(H2O) = 1620 g; Какво количество Na2SO4.10H2O трябва да използваме и съответно колко вода, за да направим разтвор?


Задача 2. Прибавете 80 ml вода към разтвор на Na2SO4 с обем 600 ml и плътност p = 1,1 g/ml с масова част 0,2. Определете масовата част на Na2SO4 в новополучения разтвор.
Гост
 

Re: задачи за масова част

Мнениеот ammornil » 29 Дек 2022, 00:18

Задача 1: Необходимо е да се получи разтвор на Na2SO4 с масов процент 10% в количество 1800 д. Какво количество Na2SO4 трябва да се разтвори и в колко вода? Отг.: m(Na2SO4) 180 g и m(H2O) = 1620 g; Какво количество Na2SO4.10H2O трябва да използваме и съответно колко вода, за да направим разтвор?
Мерна единица "д" не ми е позната, допускам че става въпрос за масата на воден разтвор на динатриев сулфат.

[tex]w_{Na_{2}SO_{4}}[\%]=\frac{m_{Na_{2}SO_{4}}}{m_{разтвор}} \Rightarrow m_{Na_{2}SO_{4}}=w_{Na_{2}SO_{4}}[\%].m_{разтвор}=\frac{1}{10}.1800=180\ [g][/tex]
[tex]m_{H_{2}O}=m_{разтвор}-m_{Na_{2}SO_{4}}=1800-180=1620\ [g][/tex]


Задача 2. Прибавете 80 ml вода към разтвор на Na2SO4 с обем 600 ml и плътност p = 1,1 g/ml с масова част 0,2. Определете масовата част на Na2SO4 в новополучения разтвор.

Масата на изначалния разтвор е: [tex]m_{1разтвор}=V_{1разтвор}.\rho_{1разтвор}=600\left[ ml \right].1,1\left[ \frac{g}{ml} \right]=660\ [g][/tex]

Масата на [tex]Na_{2}SO_{4}[/tex] в изначалния разтвор е [tex]m_{Na_{2}SO_{4}}=w_{Na_{2}SO_{4}}.m_{1разтвор}=0,2.660=132\ [g][/tex]


Плътността на чистата вода е [tex]997\ \left[ \frac{kg}{m^{3}} \right]=997. \frac{10^{3}}{10^{6}} \ \left[ \frac{g}{cm^{3}} \right]=0,997\ \left[ \frac{g}{ml} \right][/tex]

Масата на [tex]80ml[/tex] вода е [tex]m_{H2O_{add}}=V_{H2O_{add}}.\rho_{H2O_{add}}=80.0,997=79,76\ [g][/tex]


Масата на новополучения разтвор e [tex]m_{2разтвор}=m_{1разтвор}+m_{H2O_{add}}=660+79,76=739,76\ [g][/tex]

Масовата част на [tex]Na_{2}SO_{4}[/tex] в новопулечения разтвор е [tex]w_{Na_{2}SO_{4}}[\%]=\frac{m_{Na_{2}SO_{4}}}{m_{2разтвор}}.100=\frac{132}{739,76}.100 \approx 17,844\ [\%][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722


Назад към Химия



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]

Форум за математика(архив)
cron