от mail_dinko » 02 Яну 2023, 11:04
Да се отчита и хидратационната вода.
Необходими са 180 г безводен динатриев сулфат.
Във формулата на декахидрата имаме 10 молекули вода.
Намираме количеството вещество чист динатриев сулфат
[tex]n (Na_2SO_4) = \frac {m(Na_2SO_4)}{M(Na_2SO_4)}= \frac {180 g}{142 g/mol }[/tex]
[tex]\frac {n(H_2O)}{n(Na_2SO_4.10H_2O)} = 10:1[/tex]
[tex]n(H_2O) =10 . \frac {180 g}{142 g/mol }[/tex]
[tex]m(H_2O) =n.M = n. 18 g/mol = 18 g/mol .10 . \frac {180 g}{142 g/mol } = 228 g[/tex] е масата на хидратационната вода.
Образно казано, ако в съда поставим 180+228 = 408 g динатриев сулфат декахидрат, трябва да налеем 1800-408 = 1392 г вода
Разбира се приемаме плътността на водата за 1г/мл
Пишете на КИРИЛИЦА! Не е толкова трудно! По-удобно е за всички! Дайте палец нагоре, ако сте доволни от отг.