Гост написа:Колко g 9% и 1% разтвор на К2СО3 са необходими за получаване на 600 g 3% разтвор? Благодаря!
[tex]C_{{1}_{(K_{2}CO_{3})}}=9[\%], \hspace{1.2em} C_{{2}_{(K_{2}CO_{3})}}=1[\%][/tex]
Ако използваме [tex]m_{1}=x[g][/tex] от първия разтвор, то от втория ще добавим [tex]m_{2}=600-x[g][/tex] и според условието $$ \frac{9\cdot{x}}{100}+\frac{1\cdot{(600-x)}}{100}=\frac{3\cdot{600}}{100} $$
[tex]9\cdot{x}+600-x=1800 \Leftrightarrow 8\cdot{x}=1200 \Leftrightarrow x=150[g] \Rightarrow \begin{cases} m_{1}=150[g] \\ m_{2}=450[g] \end{cases}[/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]