от mail_dinko » 22 Сеп 2023, 17:37
а)
[tex]n(MgSO_4):n(MgSO_4.7H_2O)=1:1[/tex]
[tex]n(MgSO_4)=\frac {m(MgSO_4)}{M(MgSO_4)}=\frac {200g}{(24,3+32+64) g/mol}=1,67 mol[/tex]
[tex]n(MgSO_4.7H_2O)= 1,67 mol[/tex]
[tex]m(MgSO_4.7H_2O)= n.M=1,67 mol.(24,3+32+64+7.18)g/mol=410,8g[/tex]
б)
250 мл
0.15м
Необходимото количество вещество безводен магнезиев сулфат определяме по формулата
[tex]n=c.V = 0,15 mol/l.0,25 l=0,0375 mol[/tex]
Същото е и количеството вещество кристалохидрат.
[tex]n(MgSO_4.7H_2O)=n.M=0,0375 mol.(24,3+32+64+7.18)g/mol=9,24g[/tex]
За в. не се наемам да пиша, защото е с нормалност
Пишете на КИРИЛИЦА! Не е толкова трудно! По-удобно е за всички! Дайте палец нагоре, ако сте доволни от отг.