Имаме 2 дм³ тринормален разтвор на HCl
Колко грама H2O ще ни трябват, за да получим двунормален разтвор на HCl?
mail_dinko написа:Моларност и нормалност съвпадат при едноосновните киселини.
[tex]c=3 mol/l; V=2l[/tex]
[tex]n=c.V = 6 mol[/tex]
[tex]c_2 = 2 mol/l[/tex]
[tex]V_2 = \frac {n}{c_2} = 3l[/tex]
Трябва да добавим 1 литър вода = 1000 куб.см
Ако приемем, че
[tex]\rho _{H_2O} = 1 g/cm^3[/tex]
[tex]m = \rho . V = 1 g/cm^3 . 1000 cm^3 = 1000 g = 1kg[/tex]
Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]