Гост написа:Здравейте, някой може ли да ми помогне с изчисленията за приготвяне на 1М разтвор азотна киселина с обем 1 литър, като използваме 65% концентрирана aзотна киселина.
Благодаря Ви.
Според мен трябва да е така:[tex]\\[/tex]В задачата се пита как да отделим [tex]1[mol][/tex] азотна киселина от дадения разтвор.[tex]\\[/tex][tex]HNO_{3} \rightarrow M(HNO_{3})=M(H)+M(N)+3M(O)=1+14+3\cdot(16)=63[g/mol][/tex][tex]\\[/tex]Необходимата маса [tex]HNO_{3}[/tex] e [tex]m_{HNO_{3}}=n_{HNO_{3}}\cdot{M_{HNO_{3}}}=1\cdot{63}=63[g][/tex][tex]\\[/tex]Тогава от дадения разтвор трябва да вземем [tex]m_{HNO_{3}[H_{2}O]}\cdot{\frac{65}{100}}=63 \Rightarrow m_{HNO_{3}[H_{2}O]}=\frac{63\cdot{100}}{65}\approx 96,92[g][/tex][tex]\\[/tex]Трябва да вземем [tex]96,92[g][/tex] от дадения киселинен разтвор и да го смесим с вода до получаване на обем [tex]1[L].[/tex][tex]\\[/tex]Ако се искат обемни единици, разделяме нужната маса на плътността на киселината, която е [tex]1414 [g/L] \\ \rightarrow V_{HNO_{3}[H_{2}O]}=\frac{96,92}{1414}\approx 0,068543[L]=68,543[mL][/tex], което значи че трябва да добавим [tex]V_{H_{2}O}=1000-68,543=931,457[mL][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]