Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

Задачи по химия за 9 клас

Задачи по химия за 9 клас

Мнениеот Гост » 04 Апр 2024, 10:16

1.Известно е приложението на варовика за получаване на негасена вар, при което се получава и въглероден диоксид.
Изчислете какъв обем в литри СО2 ще се отдели при разлагането на 200g варовик. / Обема изчислете при 0 °С и 101,3 кРа налягане/

2.Получаването на желязо от хематит Fe2O3 се извършва при висока температура под въздействието на въглероден диоксид.
Изчислете какъв обем въглероден диоксид ще се отдели при 800 кг хематит и каква е масата на полученото желязо./ Обема изчислете при t 0 °С и 101,3 кРа налягане/
Fe2O3 + 3 CO → 2 Fe + 3 CO2

Предварително благодаря на отзовалите се!
Гост
 

Re: Задачи по химия за 9 клас

Мнениеот ammornil » 04 Апр 2024, 20:58

[tex]\boxed{1}\\ \text{CaCO}_{3}\phantom{q} ^{\underrightarrow{t=0^{\circ}[C]; P=101,3[kPa]}}\quad \text{CaO} + \text{CO}_{2} \\ n_{(\text{CaCO}_{3})}:n_{(\text{CaO})}:n_{(\text{CO}_{2})}=1:1:1 \\ M_{(\text{CaCO}_{3})}=M_{(\text{Ca})}+M_{(\text{C})}+3\cdot{}M_{(\text{O})}=40+12+3\cdot{16}=100[g/mol] \\ M_{(\text{CO}_{2})}=M_{(\text{C})}+2\cdot{}M_{(\text{O})}=12+2\cdot{16}=44[g/mol] \\ n_{(\text{CaCO}_{3})}=\frac{ m_{(\text{CaCO}_{3})}}{ M_{(\text{CaCO}_{3})}}=\frac{200}{100}=2[mol] \\ n_{(\text{CO}_{2})}= n_{(\text{CaCO}_{3})}=2[mol] \\ m_{(\text{CO}_{2})}=n_{(\text{CO}_{2})}\cdot{}M_{(\text{CO}_{2})}=2\cdot{44}=88[g][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722

Re: Задачи по химия за 9 клас

Мнениеот ammornil » 04 Апр 2024, 21:18

Гост написа:2.Получаването на желязо от хематит Fe2O3 се извършва при висока температура под въздействието на въглероден диоксид.
Изчислете какъв обем въглероден диоксид ще се отдели при 800 кг хематит и каква е масата на полученото желязо./ Обема изчислете при t 0 °С и 101,3 кРа налягане/
Fe2O3 + 3 CO → 2 Fe + 3 CO2
[tex]\boxed{2}\\ \text{Fe}_{2}\text{O}_{3}+3\text{C}\text{O} \phantom{q}^{\underrightarrow{t=0^{\circ}[C]; P=101,3[kPa]}}\quad 2\text{Fe} + 3\text{CO}_{2} \\ n_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}:n_{(\text{CO})}:n_{(\text{Fe})}:n_{(\text{CO}_{2})}=1:3:2:3 \\ M_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}=2M_{(Fe)}+3M_{(O)}=2\cdot{56}+3\cdot{16}=112+48=160[g/mol] \\ M_{(\text{C}\text{O}_{2})}=M_{(\text{C})}+2M_{(\text{O})}=12+2\cdot{16}=44[g/mol] \\ n_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}=\frac{m_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}}{M_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}}=\frac{800000}{160}=5000[mol] \\ n_{(\text{Fe}_{2}\text{O}_{3})}:n_{(\text{Fe})}=1:2 \Rightarrow n_{(\text{C}\text{O}_{2})}=10000[mol] \\ m_{(\text{Fe})}=n_{(\text{Fe})}\cdot{}M_{(\text{Fe})}=10000\cdot{56}=560000[g]=560[kg][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]
Аватар
ammornil
Математик
 
Мнения: 3685
Регистриран на: 25 Май 2010, 19:28
Местоположение: Великобритания
Рейтинг: 1722

Re: Задачи по химия за 9 клас

Мнениеот Гост » 05 Апр 2024, 15:10

Сърдечно благодаря за решенията!
Хубав уикенд!
Гост
 


Назад към Химия



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]

Форум за математика(архив)
cron