Синия камък(Cuso4.5H2O) се използва в най-често в земеделието. Изчислете масата на медните йони, които се внасят в почвата с 5кг син камък, съдържащ 8% примеси от други съединения.
Благодаря предварително!
Гост написа:Синия камък(Cuso4.5H2O) се използва в най-често в земеделието. Изчислете масата на медните йони, които се внасят в почвата с 5кг син камък, съдържащ 8% примеси от други съединения.
Благодаря предварително!
[tex]\\ Cu + H_{2}SO_{4} \longrightarrow CuSO_{4}+H_{2}\uparrow \\ n_{Cu}:n_{CuSO_{4}}=1:1 \\ m_{CuSO_{4}}=\frac{92}{100}\cdot{5000}=4600[g] \\ M_{CuSO_{4}}=M_{Cu}+M_{S}+4\cdot{M_{O}}=63,5+32+4\cdot{16}=159,5\approx 160[g/mol] \\ n_{CuSO_{4}}=\frac{m_{CuSO_{4}}}{M_{CuSO_{4}}}\approx 28,75[mol] \\ n_{Cu}=n_{CuSO_{4}} \Rightarrow m_{Cu}= M_{Cu}\cdot{n_{Cu}}\approx 64\cdot{28,75}=1840[g][/tex]Гост написа:Синия камък(Cuso4.5H2O) се използва в най-често в земеделието. Изчислете масата на медните йони, които се внасят в почвата с 5кг син камък, съдържащ 8% примеси от други съединения.
Благодаря предварително!
ammornil написа:[tex]\\ Cu + H_{2}SO_{4} \longrightarrow CuSO_{4}+H_{2}\uparrow \\ n_{Cu}:n_{CuSO_{4}}=1:1 \\ m_{CuSO_{4}}=\frac{92}{100}\cdot{5000}=4600[g] \\ M_{CuSO_{4}}=M_{Cu}+M_{S}+4\cdot{M_{O}}=63,5+32+4\cdot{16}=159,5\approx 160[g/mol] \\ n_{CuSO_{4}}=\frac{m_{CuSO_{4}}}{M_{CuSO_{4}}}\approx 28,75[mol] \\ n_{Cu}=n_{CuSO_{4}} \Rightarrow m_{Cu}= M_{Cu}\cdot{n_{Cu}}\approx 64\cdot{28,75}=1840[g][/tex]Гост написа:Синия камък(Cuso4.5H2O) се използва в най-често в земеделието. Изчислете масата на медните йони, които се внасят в почвата с 5кг син камък, съдържащ 8% примеси от други съединения.
Благодаря предварително!
peyo написа:Хммм... Защо игнорираме 5H2O частта? Синия камък има 5H2O част според википедия.
ammornil написа:peyo написа:Хммм... Защо игнорираме 5H2O частта? Синия камък има 5H2O част според википедия.
[tex](CuSO_{4}.5H_{2}O)[/tex] е 1:5 воден разтвор на син камък (пентахидрат), синият камък е [tex]CuSO_{4}[/tex]. в задачата се казва, че масата на синия камък е 5 кг, а не масата на разтвора.
Copper(II) sulfate is an inorganic compound with the chemical formula CuSO4. It forms hydrates CuSO4·nH2O, where n can range from 1 to 7. The pentahydrate (n = 5), a bright blue crystal, is the most commonly encountered hydrate of copper(II) sulfate,[10] while its anhydrous form is white.[11]
Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]