Гост написа:Oh, sorry i was talking about this problem: How many g of H2O will you get from 5g of H2 and 5g of O2
Assuming that the provided masses are for quantities of molecules of Hydrogen and Oxygen, and we accept the approximations [tex]M_{H}=1[g/mol], \quad M_{O}=16[g/mol][/tex]:
[tex]\\[12pt] m_{H_{2}}=5[g], \quad M_{H_{2}}=2\cdot{}M_{H}=2[g/mol], \quad \\m_{O_{2}}=5[g], \quad M_{O_{2}}=2\cdot{}M_{O}=32[g/mol] \\ M_{H_{2}O} = 2\cdot{}M_{H} + M_{O} = 18[g/mol] \\[12pt] 2H_{2} + O_{2} \longrightarrow 2H_{2}O \quad \Leftrightarrow \quad n(H_{2}):n(O_{2}):n(H_{2}O)=2:1:2 \quad \Rightarrow \quad \begin{cases} n(H_{2}):n(H_{2}O)=1:1 \\ n(O_{2}):n(H_{2}O)=1:2 \end{cases} \\[12pt] n_{H_{2}}=\dfrac{m_{H_{2}}}{M_{H_{2}}}=\dfrac{5}{2}[mol] \\ n_{O_{2}}=\dfrac{m_{O_{2}}}{O_{H_{2}}}=\dfrac{5}{32}[mol] \\[12pt] n_{H} > n_{O} \Rightarrow n_{H_{2}O}=2\cdot{n_{O_{2}}}=\frac{5}{16}[mol] \quad \Rightarrow \quad m_{H_{2}O}=M_{H_{2}O}\cdot{}n_{H_{2}O}=18\cdot{}\frac{5}{16}=\dfrac{45}{8}=5\frac{5}{8}[g][/tex]
NOTE:
There will be leftover Hydrogen.
[tex]\frac{5}{16}[mol](H_{2}) + \frac{5}{32}[mol](O_{2}) = \frac{5}{16}[mol](H_{2}O)\\[6pt] n_{\text{leftover} H_{2}}=\frac{5}{2}-\frac{5}{16}=\frac{35}{16}[mol][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]