$\\[24pt] $ Допускаме, че става дума за воден разтвор. $\\[24pt] s_{(aq)KOH}=112[g/100ml], \quad \rho_{p-p}=1,54[g/cm^{3}] \\[12pt] \rho_{H_{2}O}= 1[g/ml] \Rightarrow m_{H_{2}O}=100\cdot{}1=100[g] \\[6pt] m_{p-p}=112+100=212[g] \\[6pt] w_{KOH}=\dfrac{m_{KOH}}{m_{p-p}}=\dfrac{112}{212}\approx{}0,528302, \quad w[\%]=52,83[\%] \\[12pt] M(KOH)=M(K)+M(O)+M(H)=39+16+1=56[g/mol] \\[6pt] n_{KOH}=\dfrac{m_{KOH}}{M(KOH)}=\dfrac{112}{56}=2[mol] \\[6pt] V_{p-p}=\dfrac{m_{p-p}}{\rho_{p-p}}=\dfrac{212}{1,54}\approx{}137,66[cm^{3}]=0,13766[dm^{3}]=0,13766[L] \\[6pt] \mu_{KOH}=\dfrac{n_{KOH}}{V_{p-p}}=\dfrac{2}{0.13766}=14,5285[mol/L]\\[12pt]$Гост написа:Разтворимостта на KOH e 112g при 20 градуса.Изчислете масовата част на наситения разтвор на калиева основа при тази температура.Определете молната концентрация на този наситен разтвор, като знаете, че плътността му е 1,54 гр./куб.см
Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot], Google [Bot]