Регистрация не е нужна, освен при създаване на тема в "Задача на седмицата".

Задача от масова част.

Задача от масова част.

Мнениеот ratter » 03 Юни 2011, 22:52

Здравейте. В задачата се казва, че масовата част на азот във въздуха е 78,2 %. Да се намери количеството вещество на азота в 1000g въздух.
ratter
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2011, 12:52
Рейтинг: 1

Re: Задача от масова част.

Мнениеот Martin Nikovski » 03 Юни 2011, 23:06

По определение масовата част на азота е [tex]w\left(N_2\right)=\frac{m\left(N_2\right)}{m }[/tex], където [tex]m[/tex] е масата на въздуха.
Следователно [tex]m\left(N_2\right)=w\left(N_2\right).m=78,2%.1000=782g[/tex]
Пак по определение количеството вещество на азота е [tex]n\left(N_2\right)=\frac{m\left(N_2\right)}{M_r\left(N_2\right) }[/tex],
където [tex]M_r\left(N_2\right)[/tex] е относителната молекулна маса на азотната молекула.
[tex]M_r\left(N_2\right)=2A_r\left(N_2\right)=2.14=28\frac{g}{mol }[/tex]
[tex]n\left(N_2\right)=\frac{m\left(N_2\right)}{M_r\left(N_2\right) }=\frac{782}{28 } \approx28mol[/tex]
Аватар
Martin Nikovski
Математиката ми е страст
 
Мнения: 518
Регистриран на: 04 Юли 2010, 16:08
Местоположение: България, София
Рейтинг: 40

моларна маса

Мнениеот mimka_68 » 18 Юни 2011, 09:24

изчислете моларната маса на H2C2O4 ,2H2O,BACI2\
mimka_68
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Юни 2011, 08:58
Рейтинг: 2

Re: Задача от масова част.

Мнениеот Martin Nikovski » 18 Юни 2011, 11:31

[tex]M_r\left(H_2C_2O_4\right)=2A_r\left(H\right)+2A_r\left(C\right)+4A_r\left(O\right)=2.1+2.12+4.16=90\frac{g}{mol}[/tex]
[tex]M_r\left(2H_2O\right)=2\left(2A_r\left(H\right)+A_r\left(O\right)\right)=2\left(2.1+16\right)=36\frac{g}{mol}[/tex]
[tex]M_r\left(BaCl_2\right)=A_r\left(Ba\right)+2A_r\left(Cl\right)=137+2.35,5=208\frac{g}{mol}[/tex] ;)
Аватар
Martin Nikovski
Математиката ми е страст
 
Мнения: 518
Регистриран на: 04 Юли 2010, 16:08
Местоположение: България, София
Рейтинг: 40

Re: Задача от масова част.

Мнениеот Гост » 10 Май 2020, 10:41

към 40гр.разтвор на натриева основа с масова част 20% са прибавени 10 гр. дестилирана вода. каква е масовата част на получения разтвор
Гост
 

Re: Задача от масова част.

Мнениеот Гост » 27 Дек 2020, 20:34

Гост написа:към 40гр.разтвор на натриева основа с масова част 20% са прибавени 10 гр. дестилирана вода. каква е масовата част на получения разтвор

Масовата част на получения разтвор е 19 %
Гост
 


Назад към Химия



Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]

Форум за математика(архив)