от ammornil » 12 Май 2012, 11:09
в един мол вещество има точно определен, винаги еднакъв брой молекули, а именно [tex]6,0221415 .10^{^{23}} \hspace{5} [mol^{-1}][/tex] градивни частици (молекули). Това число се нарича още брой или число на Авогадро, по името на откривателя му. Тук числото очевидно е закръглено до [tex]6,02.10^{^{23}}[/tex] и така са сметнали колко молекули има в 10 mol.
В една молекула [tex]SO_{_{2}}[/tex] има един серен и два кислородни атома. Следователно в даденото количество [tex]SO_{_{2}}[/tex] има толкова серни атома колкото са молекулите [tex]SO_{_{2}}[/tex] и два пъти повече кислородни атоми.
Броят на атомите сяра е [tex]N_{S}=N_{SO_{2}}=6,02.10^{23} \hspace{5} [mol^{-1}][/tex].
Броят на атомите кислород е [tex]N_{O}=2.N_{SO_{2}}=2.6,02.10^{23}=12,04.10^{23} \hspace{5} [mol^{-1}][/tex].
Моларните маси на елементите се определят опитно или аналитично (чрез броя на електроните, протоните и неутроните) в строежа на атомите им. Прав(а) си, че за S и O ще ги вземеш от Периодичната система, а за [tex]SO_{_{2}}[/tex] ще пресметнеш.
[tex]M_{rO_{2}}=2.16= 32 g/mol[/tex], [tex]M_{rS} \approx 32,07 g/mol[/tex], [tex]M_{rSO_{2}} \approx 32,07 +2.16= 64,07 g/mol[/tex]
Съответно за 10mol имаме [tex]m_{_{O_{_{2}}}}= 320g; \hspace{10} m_{_{S}}= 320,7g; \hspace{10} m_{_{SO_{_{2}}}}= 640,7g;[/tex]