от Davids » 21 Дек 2016, 18:56
Доколкото виждам, на картинката е дадена и скоростта на колата - 120km/h.
Иначе можем да изразим само зависимости, но не са достатъчно да дадем отговор.
Знаем, че колата и камионът имат едно общо нещо - изминатият път до точката на пресичане, като този на камионът е със 70км по-малко от този на колата.
Означаваме следното:
кола: скорост - $120$, време до точката на срещане - $th$, изминат път - $S_1 = vt = 120t$
камион: скорост - $\frac{v}{2} = 60km$, време - $t - 20min = t-\frac{1}{3}h$, изминат път - $S_2 = S_1 - 70 = 120t - 70$, но също $S_2 = v_2.t_2 = 60(t-\frac{1}{3})$
Решаваме:
$120t-70 = 60(t-\frac{1}{3})$
$t = \frac{5}{6}h = 50min$
Тоест след 50 минути движение на колата ще се срещнат. И тъй като колата тръгва в 9 часа, то те ще се настигнат в 9:50.
*Нещо непосредствено и интересно, привличащо вниманието на читателя и оставящо го с приятна топла усмивка на лицето.*
----
Вече не го правя само за точката. 