KOPMOPAH написа:Двама пътници от Москва и Ленинград ще се срещнат на средата на пътя, ако пътникът от Москва тръгне час и половина по-рано. Ако двамата пътници тръгнат едновременно, след шест часа разстоянието между тях ще бъде десет пъти по-малко от разстоянието Москва-Ленинград. За колко часа всеки от пътниците изминава разстоянието Москва-Ленинград?
Тема за кандидат-студенти за чужбина, 1960 г.

- Без заглавие (12).png (302.56 KiB) Прегледано 1176 пъти
Тъй като скоростите са зададени неявно, приемам разстояноето Москва - Ленинград за 1 и в първата таблица отределям скоростите въз основа на условието,че за различно време са изминали равни разстояния ,които са [tex]\frac{1}{2}[/tex] от пътя.
От втората таблица и втория чертеж определям уравнението:
Пътят на московчанина + [tex]\frac{1}{10}[/tex] от целия път + пътят на ленинградчанина е равен на $1$
[tex]S_{M } + \frac{1}{10} + S_{L } = 1 \Leftrightarrow \frac{6}{2x + 3}+ \frac{1}{10} + \frac{6}{2x} = 1... \Leftrightarrow 6 x^{2 } - 31x - 30 = 0,D = 41^{2 }, x_{1,2 } = \frac{31 \pm41 }{12}[/tex]
[tex]x> 0 \Rightarrow x = \frac{72}{12} = 6[/tex] часа
Московчанинът изминава полвината от разстоянието за [tex]6 + 1\frac{1}{2} = 7 \frac{1}{2}[/tex] часа [tex]\Rightarrow[/tex] целия път за $15$ часа.
Ленинградчанинът изминава половината от разстоянието за $6$ часа [tex]\Rightarrow[/tex] целия път за $12$ часа.
Никой любовен роман не е разплакал толкова много хора,колкото учебникът по математика.
Ако нещо мърда - това е биология,ако мирише -това е химия,ако има сила - това е физика,а ако нищо не разбираш - това е математика