Гост написа:Моля за помощ със следната задача:
Автобус тръгнал от град А към град В, движейки се със скорост 60км/ч, а едновременно с него от Б за А тръгнала кола, чиято скорост била с 2/5 по-голяма от тази на автобуса. Автобусът и колата се срещнали на 70 км от Б. Намерете разстоянието между градовете А и В.
За равномерно движение знаем, че $$s=v\cdot{t} \hspace{8em} v=\frac{s}{t} \hspace{8em} t=\frac{s}{v}$$, където [tex]\begin{cases} s \text{ изминат път } \\ v \text{ скорост на движение} \\ t \text{ време за движение } \end{cases}[/tex]
Скоростта на колата е [tex]v_{k}=60+\frac{2}{5}\cdot{60}=60+24=84[km/h][/tex]
Щом са се срещнали на [tex]70[km][/tex] от В, значи това разстояние е изминала колата до срещата. Времето за движение на колата до срещата е [tex]t=\frac{70}{84}=\frac{5}{6}[h][/tex].
За същото време и автобусът стигнал до мястото на срещата, изминавайки път [tex]\frac{5}{6}\cdot{60}=50[km][/tex].
Разстоянието между А и В е общо пътят, изминат от двете превозни средства до срещата им, следователно разстоянието е [tex]50+70=120[km][/tex]
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]