Гост написа:За 15 мин. на отиване към училище Ема изминава 0.9 км., а на връщане от училище - 0.8 км. Тя отишла на училище за 16 мин. За колко минути се е върнала по същия маршрут?
[tex]1[km]=1000[m] \Rightarrow \begin{cases} 0,9[km]=0,9\cdot{}1000=900[m] \\ 0,8[km]=0,8\cdot{}1000=800[m] \end{cases}[/tex]
Скоростта на Ема на отиване към училището е [tex]v_{1}=\frac{900}{15}[m/min]=60[m/min][/tex]. Ако тя отишла на училище за [tex]16[min][/tex] то разстоянието между дома ѝ и училището е [tex]16\cdot{}60=960[m][/tex].
Скоростта на Ема на връщане от училището е [tex]v_{2}=\frac{800}{15}[m/min]=\frac{160}{3}=53\frac{1}{3}[m/min][/tex]. Тогава, времето за което ще се прибере е [tex]\frac{960}{\frac{160}{3}}=\frac{960\cdot{}3}{160}=18[min][/tex]
В такива задача е важно да ползваме еднакви мерки за всички разстояния, еднакви мерки за време, ендакви мерки за скорост (като мерките за скоростта се определят от избраните мерки за дължина и време). В конкретното решение съм избрал за разстоянията да измервам в метри, времената в минути, което означава че скоростите са в метри за минута.
[tex]\color{lightseagreen}\text{''Който никога не е правил грешка, никога не е опитвал нещо ново.''} \\
\hspace{21em}\text{(Алберт Айнщайн)}[/tex]